Mogan Parkı

Mogan Parkı

Dinlenme, piknik ve eğlence gibi ortamlara ev sahipliği yapan Mogan Parkı, yaklaşık olarak 644 bin 979 metrekarelik alan üzerinde bulunmaktadır. Çoğunlukla açık ve yarı açık alanları bulunan parkta, sportif ve kültürel faaliyetler de yer almaktadır.

Mogan Gölü veya yerel adıyla Gölbaşı Gölü, Ankara’nın 25 km güneyinde Gölbaşı ilçesinde bir göldür. Ankara’nın dinlence, piknik ve eğlence alanı olan Mogan Parkı, bu göl etrafında konuşlanmıştır.

Ahşap kıyı yolu, koşu ve yürüyüş yolları ile Ankara’nın bir başka sahil kasabası görünümündeki parklarından biri olan Mogan’da; piknik alanları, asma köprülerle ulaşımın sağlandığı sevgi adası, çocuklar için oyun ve park alanları, engelli miniklerin gönlünce vakit geçirebileceği özel tasarlanmış oyun bölümleri, istasyonlu koşu pisti, 3 adet tenis kortu, 2 adet mini futbol sahası ve basketbol sahaları vardır.

Çeşitli restoran ve kafeteryaların çevrelediği göl kenarındaki bu parkımızın rekreasyon alanında binicilik meraklıları için bir spor merkezi de bulunmaktadır. Mogan Gölü Araştırma Merkezi, deniz feneri binası, kayıkhane, su deposu, danışma binaları ile tenis, golf, kaykay ve bisiklet kulübü binaları da yine bu alanda hizmet vermektedir.

Mogan Gölü’nün Haymana Yolu kıyı şeridinde yer alan bölgede, yaklaşık 4 kilometrelik ahşap platformdan sahil yürüyüş bandı yer almaktadır. Seyir terasları ve oturma bankları ile göl keyfi yaşayıp temiz havadan faydalanmak isteyen Başkent sakinleri için mükemmel bir bölge olarak tasarlanmıştır.

Mogan Gölü’nün kıyısında yapılan 25 metre yüksekliğindeki deniz fenerinin balkonundan gölün tüm güzelliği izlenebilir. Burası fotoğraf meraklıları için de eşsiz bir noktadır.

Mogan Gölü’ne hâkim bir tepede ise, bölge halkı ile tüm Başkentlilerin yararlanabileceği 3000 kişilik bir amfi tiyatro ve 1000 kişilik modern bir nikâh salonu bulunmaktadır.

ANFA Genel Müdürlüğü, parkın tüm imkânlarından yararlanmak isteyen vatandaşlar için güvenlik ve temizlik ihtiyaçlarını kusursuz bir şekilde karşılamaktadır. Girişlerin ücretsiz olduğu Mogan Parkı’nda araç park yeri gibi bir sorun da bulunmamaktadır. Kahvaltıdan akşam yemeğine kadar her beğeniye ve damak zevkine uygun sunum yapan mekânların yer aldığı Mogan’a ulaşım da çok kolaydır.