Genel Müdür

Yıldırım ÖZER

Genel Müdür

Daha yeşil bir başkent hayaliyle göreve geldiği ilk günden beri vatandaş odaklı, üretici odaklı ve Ankara odaklı çalışmalara imza atan Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Mansur Yavaş’ın bizlere çizdiği hedef itibariyle çıktığımız bu yolda Cumhuriyet’in Başkenti için değer üretmek bizler için çok önemli olmuştur. ANFA Genel Müdürlüğü olarak başta Ankara’nın tüm yeşil alanlarının; bakım, onarım, temizlik ve yeniden imâlât faaliyetlerinin yanında sayısız ticari oluşum ile Ankara’ya hizmet vermekteyiz.

Göreve geldiğimiz gün 29 milyon metrekare olan bakım alanımız bugün yaklaşık 32 milyon metrekaredir. Bu rakam gelecek yıl itibariyle yaklaşık 42 milyon metrekareye çıkacaktır. Yeşil alanların rutin bakım ve temizlikleri, sulama, budama, gübreleme, yeni ağaç dikimleri, çalı ve mevsimlik çiçek dikimleri, sert zemin uygulamaları, havuz bakımları, yeşil alanlardaki tüm kent mobilyalarının, elektrik aksamının onarımı ve daha sayısız faaliyet ile Ankaralılara hizmet ediyoruz. 4.037 personelimiz ile Ankara’nın sokağında, caddesinde, orta refüjünde ve parklarındayız.

Yeşil alanların bakım, onarım, temizlik ve yeniden imalat faaliyetlerimizin taşere edilmemesi yönündeki 696 Sayılı KHK kapsamında 2019 yılı itibariyle hazırlık çalışmalarına başlamış ve 2020 yılı itibariyle artık kentin tüm yeşil alanlarındaki bakım, onarım ve temizlik işleri kendi envanterimiz ve iş gücümüzle yapmaktayız. Daha önce yüzden fazla taşeron firma tarafından yapılan bu hizmetler bugün 11 ayrı ANFA Şefliği ile yapılmaktadır. Bu kapsamda ise personel sayımızı 4.037’ye çıkarmış bulunmaktayız.

Ankara’yı yeşilin de başkenti yapacağız idealiyle başlamış olduğumuz görevde başta Gazi Park, 30 Ağustos Zafer Parkı, Çubuk-1 Rekreasyon Alanı, Başkent Ankara Kalkınma Projesi (BAKAP) gibi dev yeşil alanların yanında kentimize kazandırılan 29 yeni parkta faaliyet yürüterek şirketimizin çalışma alanını genişlettik. Bugün insan kaynakları, muhasebe sistemleri, satınalma süreçleri ve diğer ticari faaliyetlerle kurumsal bir yapıya bürünmüş Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin en kapsamlı iştiraki durumundayız.

Sayın Başkanımızın tensipleriyle çıktığımız bu yolda sektöre ilişkin sayısız yeniliği şirketimize kazandırmakla beraber vatandaş odaklı çalışmalara imza attık. Başkanımızın “Ankaralılar Ankara için üretecek.” sloganını referans alarak Ankaralı üreticilerle çalışmaya gayret gösterdik. Bugün geldiğimiz bu noktada Ankara’nın caddesini süsleyen mevsimlik çiçeklerin tamamını Ankaralı üreticilerle beraber “sözleşmeli üreticilik” kapsamında sağlıyoruz. Bugün 50’yi aşkın Ankaralı üretici, kooperatif ile işbirliği içinde olarak, Ankara’nın değerine değer katıyoruz. Yine kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın desteklenmesi amacıyla kendi seralarımızda yetiştirdiğimiz mevsimlik çiçek ve sebze fidelerini, bakımını yapmak ve dikilebilir boyuta getirmeleri karşılığında yüzün üzerine köyde yaşayan kadınlarımızla çalışıyoruz. Bu bakım ve yetiştiricilik karşılığında kırsal kesimin gelir elde etmesine katkı sağlıyoruz. Hem sözleşmeli üreticilik hem kendi seralarımızdaki üretimler hem de köyde yaşayan kadınlarımızla yürüttüğümüz çalışmalar sonunda bu yıl itibariyle perakende ve toptan satışlar yapıyoruz.

Ankara’nın Ankara’ya yeteceğini bilerek çıktığımız bu yolda bünyemize kattığımız seralar ve fidanlıklar da Ankara’mıza kazandırılan değerler arasındadır. Beypazarı’nda ayrı ayrı komplekslerde faaliyete geçirdiğimiz iki ayrı seramızın yıllık üretim kapasitesi 2023 yılı itibariyle 40 milyon mevsimlik çiçek ve sebze fidesidir. Bu seralarda Ankaralı üreticilerle ve köylü kadınlarımızla ortak çalışmalar yürütüyor ayrıca il dışından siparişler alıyoruz.

Yine Ankara için bir değer olan iki ayrı fidanlık ile maliyetlerimizi minimize etme gayreti içerisindeyiz. Senelerdir tartışma konusu olan ithal ağaçlar, maliyeti yüksek bitkiler ve öngörülemeyen maliyetleri azaltmak amacıyla 2021 yılı itibariyle şehrin muhtelif alanlarına fidanlıklar oluşturma fikrinden hareketle kurmuş olduğumuz BAKAP fidanlığımız, 41 bin 630 metrekare alanı kapsamaktadır. Yine 14.550 metrekare alan üzerine kurulu Anadolu Bulvarı Fidanlığımızla tüm Ankara’ya hizmet etmekteyiz. Yılın belli zamanlarında yerli üreticilerden alarak fidanlığımızda muhafaza ettiğimiz bitkilerimizin yetiştirilmesi, bakım, onarım ve budanması yapılmaktadır. Böylelikle hem bitkilerimizin Ankara iklimine uyumu sağlanmakta hem de iş gücü ve nakil masraflarından tasarruf edilmektedir.

Senelerdir tartışma konusu olan yabancı plaka sulama tankerleri ile yapılan sulamayı kendi imkanlarımızla yapmak için 27 tankeri yıllık kiralama bedeli karşılığında envanterimize katmış bulunuyoruz.

Şirketimizin faaliyet alanları düşünüldüğünde, yine 2019 yılı öncesinde yüksek maliyetlerle alt firmalara taşere edilen 896 bin 346 metrekarelik 700 havuzun bakımını, temizliğini yine kendi insan gücümüz ve kendi envanterimizle yapmaktayız.

Diğer ticari faaliyetlerimiz arasında yer alan ve her türden bitkinin bakımını, yerinde uygulamasını ve satışını yapan bitki evlerimizin şube sayısını 1’den 7’ye, hizmet kalitesiyle göz dolduran Ala Kafe şube sayısını 1’den 6’ya çıkarmış bulunmaktayız. Daha önce Ankara’da olmayan iki ayrı karavan parkını hizmete açmış, atıl halde bulunan Mamak AVM’yi bölgenin gözde alışveriş merkezlerinden biri haline getirmiş, bilim merkezimiz aracılığıyla köylerde, parklarda, okullarda ücretsiz gösteriler yaparak, yılda 80 bin çocuğa erişmiş, fuar ve kongre merkezimizde Ankara’ya sayısız ihtisas fuarı kazandırmış bulunuyoruz. Daha yaşanabilir, daha yeşil bir Ankara için yine yeşilinbaskenti.com kampanyası kapsamında vatandaşlarımızla işbirliği yaparak sayısız ağaçlandırma alanına binlerce ağaç dikmiş bulunuyoruz.

Geldiğimiz bu noktada ANFA Genel Müdürlüğü daha sayamayacağımız tüm faaliyetleriyle Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin en gözde şirketi konumundadır. Daha önce yapıldığı gibi kendisinin aldığı her işi firmalara taşere eden, yüksek maliyetlere bakmadan alımlar yapan, derme çatma dağınık halinden uzaklaşmış, şimdi ise sistemli yapısıyla kendi işini kendi yapan, üreten, üretirken kazandıran, Ankara’nın kalkınması için kendi alanında söz sahibi olan, yaptığı diğer faaliyetlerle sosyal alanın her yerine dokunan bir şirket konumundadır.

Gönül rahatlığıyla söylemek isteriz ki Ankara, kendi insanıyla Ankara için üretiyor, Ankara’nın kaynakları asla dışarıya gitmiyor.