Güvenpark

Güvenpark

Güvenpark, Ankara’nın erken Cumhuriyet dönemlerinden günümüze varlığını sürdürmüş en önemli kent parklarından biridir. Kuruluşu 1930’lu yılların başına dayanan ve yeni kurulmakta olan bir ülkede “Güven” olgusunu oluşturması amaçlanan park kentin bu merkez etrafında büyüyüp gelişmesini sağladığı gibi, mekânsal politikaların da kaçınılmaz bir parçası oldu.

İçerisinde bulunan anıt, Türk ulusunun Jandarma ve Polise olan güvenini, Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı ve inkılap hareketlerinde beraber bulunduğu arkadaşlarını temsil eder. İlk ismi “Zabıta Abidesi” olan Güvenlik Anıtı polis teşkilatına adandı.

Güvenpark, Güven Anıtı’nın da inşasından sonra toplumsal ve sosyal bir mekân olarak Ankara’nın odak noktalarından biri oldu. Kızılay Meydanı’nda yapısal unsurlardan dolayı sıkıldıysanız ve açık havada, ister çim üstünde güneşin altında, ister ağaç gölgesinde oturup hava almak istiyorsanız Güvenpark tam aradığınız yer. Bitki çeşitliliğinin fazla olduğu parkta gölgesinden yararlanabileceğiniz büyük ağaçlar çok fazladır.