Çubuk-1 Rekreasyon Alanı

Çubuk-1 Rekreasyon Alanı

Çubuk Barajı’nın ilk etüt çalışmaları 1926 yılında başlamıştır. Kurtuluş Savaşı sonrası kendi ayakları üzerinde durma gayretinde olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, yaşadığı maddi sıkıntılara rağmen, barajın temelini ancak 1930 yılında atabilmiştir. Barajın yapımı Nisan 1936 tarihinde tamamlanarak 3 Kasım 1936 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk tarafından hizmete açılmıştır. Cumhuriyet döneminin ilk betonarme barajıdır.

Çubuk-1 Barajı; gölü, yeşil alanı ve sosyal tesisleriyle Ankara halkı için önemli bir dinlenme, eğlence ve mesire alanı olarak kullanılmıştır. 1994 yılından itibaren barajın su tutması durdurulmuş, aynı yıl DSİ tarafından Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmiştir. Uzun yıllar boyunca düzenlenmeyi bekleyen baraj alanında bulunan Göl Gazinosu ve birkaç tesis 2016 yılında yıkılmıştır.

Göreve geldiği günden sonra “Ata’nın yadigârına sahip çıkacağız.” sözleriyle çalışmaları başlatan Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş; Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı’nı 29 Ekim 2020 tarihinde Ankara halkının kullanımına yeniden açmıştır. Cumhuriyet tarihimizde önemli bir yer tutan Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı; baraj çevresinde yer alan dumanlı/dumansız piknik alanları, yürüyüş yolları, etkinlik alanı, kafe ve aslına uygun bir şekilde restore edilen Atatürk Evi ile ziyaretçilerini beklemektedir. Rekreasyon alanı toplamda 413 bin m2’lik alan üzerine kurulmuştur. Ankara’nın merkezine 12 km uzaklıkta olan Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı, Altındağ ilçesinde bulunmaktadır.

Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı, sizi şehir ortamından uzaklaştırarak nefes almanızı sağlayacaktır. Su kenarında bulunan yürüyüş yolları, geniş piknik alanları, etkinlik alanı, kafe ve restoranları ile size doğayla iç içe bir ortam sunan rekreasyon alanı gün boyu vakit geçirebilecek niteliktedir.

Alan genelinde yaklaşık bin 250 adet ağaç, 75 bin adet çalı, 15 bin adet çiçek, 3 bin adet sarmaşık dikimi ve 20 bin m2 çim ekimi yapılmıştır. Alanın giriş kapısı, alanı tanımlayan ve doğal yapısını simgeleyecek şekilde atık ağaçlardan özel olarak tasarlanmıştır. ANFA Fuar, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne bağlı Ağaç Atölyesi tarafından, alanın geneli atık ağaçlardan tasarlanmış çeşitli dekoratif öğelerle süslenmiştir. Cumhuriyet’in ilk yıllarında verilen mücadelenin simgesi olarak, en yüksek noktasına, ANFA Fuar, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne bağlı Sanat Atölyesi tarafından imal edilen 4,30 metre yüksekliğinde “Atatürk Heykeli” yerleştirilmiştir.

Baraj içerisinde bulunan sera, özgün ısıtma sistemi korunarak aslına uygun şekilde yenilenmiştir. Atatürk’ün baraja geldiğinde kullandığı ev, restore edilerek ziyarete açılmıştır.

Alan genelinde 254 piknik masası ve 167 adet barbekü ünitesinin bulunduğu toplamda 219.000 m2lik dumanlı/dumansız piknik alanı bulunmaktadır. Alanda; Baraj Market Kafe, Teras Kafe, süs havuzları, 520 metre bisiklet yolu, spor sahası, 736 metre doğa yürüyüş yolu, çocuk oyun alanları ve çeşmeler yer almaktadır. Alanın muhtelif yerlerinde toplam 619 araç kapasiteli otopark vatandaşın hizmetine sunulmuştur.

Çubuk-1 Rekreasyon Alanı’nda; çocuklarınızla uzun doğa yürüyüşleri yapabilir, aileniz ve arkadaşlarınızla keyfini çıkarabilir, seyir teraslarında muhteşem manzaraya tanıklık edebilirsiniz.