Yeşilin Başkenti

Yeşilin Başkenti

Ankara’nın geleceğine nefes katmak amacıyla hayata geçirilen projede ilk etapta 5 adet dikim alanına 53 bin adet ağacın dikimi öngörülmüş şimdiye kadar da 21 bin 643 adet ağaç ile vatandaşlarımız katkı da bulunmuştur.

“Cumhuriyet’in Başkenti” hedefine kararlı bir şekilde ilerlemek vizyonu ile başlatılmış olan doğa dostu proje, Ankaralıların gururla çocuklarına ve torunlarına miras bırakabilecekleri ormanlık alanlar oluşturma hedefi taşımaktadır.

www.yesilinbaskenti.com sitesi üzerinden erişim sağlanan projede; kampanyaya katılım gösteren vatandaş; ibreli ve yapraklı ağaçların bulunduğu yaşam paketlerini satın alarak beş tane Cumhuriyet Parkı’na dikimini talep edebilmektedir.

Projeye destek verenler, kendi adına ağaç dikebildikleri gibi hediye gönderme opsiyonu ile başkaları adına da ağaç dikebilecek, yapılan her satın alma işlemi sonrası sistem tarafından katılımcıya veya hediye edilen kişiye özel bir “Teşekkür Sertifikası” da oluşturabilecektir.

Alanın hazırlanması, ağaçların dikiminin yapılması ile tüm bakım, budama ve sulama işlemleri ANFA tarafından yapılacak, proje talep doğrultusunda yıllar içinde daha da genişletilebilecektir.

Dikimin gerçekleştirileceği Cumhuriyet parkları ve kapasiteleri de aşağıda yer aldığı gibidir:

-Feriha Sanerk anısına – Yakacık Kırandağı (7 bin ağaç)

-Halil İnalcık anısına – İncek TOKİ Altı (10 bin ağaç)

-Nusret Suman anısına – Tahar Tepesi (11 bin ağaç)

-Özlem Türeci anısına – Beysukent Ceren Damar Parkı (5 bin ağaç)

-Sabiha Gökçen anısına – Çankaya Dikmen 4. Etap (20 bin ağaç)

Yakacık Kırandağı

İncek Toki Altı

Tahar Tepesi

Ceren Damar Parkı

Dikmen 4. Etap