Fidanlıklar

Fidanlıklar

Senelerdir tartışma konusu olan ithal ağaçlar, maliyeti yüksek bitki alımlarından kurtulmak ve yerli üreticilerle doğrudan veya sözleşmeli üretim usulü ile çalışmalarını sürdürmek için çalışmalarına devam eden ANFA Genel Müdürlüğü; Türkiye’nin her bölgesinde, yerli üreticilerden ve kooperatiflerden aldığı bitkilerin muhafazası için kentimizin muhtelif noktalarına fidanlıklar kurmuştur. Öngörülemeyen maliyetleri yok etmek, bitkileri Ankara iklimine alıştırmak, alanda kurumaları minimize etmek, uygun fiyatta alımları artırarak depolamak ve böylelikle tasarruf elde etmek amacıyla kurulan yeni fidanlıklarda muhafaza edilen bitkilerin bakımı ve yetiştirilmesi uzman ekiplerimizce yapılmaktadır.

2021 yılından itibaren alt yapı çalışmalarına başlanılan alanlarda, bugün içlerinde birçok ağaç türü ve binlerce ağaç sayısı barındıran dev fidanlıklar oluşturulmuştur. Ankara’nın en büyük fidanlığı olan BAKAP Fidanlığımız toplam da 41 bin 630 metrekare alan üzerine kurulmuştur. Yönetim ofisleri ile dev lojistik üssü olarak anılacak bu fidanlığımızda 2023 yılı itibariyle; 20 bin adet süs ağacı, 7 bin adet meyve ağacı, 1 milyon 500 bin adet çalı, 150 bin adet mevsimlik çiçek, 80 bin m² hazır rulo çim serim ve çim ekimi için hazırlanmıştır.

Ankara’nın mevcut tek fidanlığı olan Göksu Fidanlığı genişletilerek kapasitesi artırılmış ve bunun yanında Başkent Ankara Kalkınma Projesi (BAKAP) içinde ve Anadolu Bulvarı üzerinde yüksek kapasiteli fidanlıklar kurmuştur.

Bütün fidanlık çalışmalarını, bitki bakımlarını kendi envanteri ve iş gücüyle yürüten ANFA Genel Müdürlüğü, Ankara’nın ikinci büyük fidanlığını Anadolu Bulvarı üzerinde kurmuştur. 14 bin 550 m² üzerine kurulu Anadolu Bulvarı Fidanlığımızda birçok türde ve sayıda ağaç, çalı vb. bitkilerimiz bulunmaktadır.