Beypazarı Seraları

Beypazarı Seraları

Beypazarı Sera-1; Ankara’nın yeşil alanlarında kullanabilmek, Ankaralı üreticilerle koordineli ortak çalışma yürütmek, kırsal kesimi destekleme kapsamında özel projeleri yürütmek ve serbest pazarda perakende ve toptan satışlar yapabilmek amacıyla bölgede faaliyet yürüten Eti Soda firmasıyla ortak proje kapsamında 2021 yılında kurulmuştur. Eti Soda hiçbir üretim sürecine dâhil olmayıp sadece seranın ısıtmasında kullanılan alan kiralaması, sıcak su, enerji, lojistik destek sağlamaktadır. Bu sera tesisimiz toplamda 40 dönüm arazi üzerine kurulmuş olup bunun 8 dönümü kapalı, 4 dönümü tül üretim alanına sahiptir.

Beypazarı Sera-2; yine Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’ın “Ankara için üreten Ankara” projesi kapsamında 2023 yılında tamamen Anfa Genel Müdürlüğü’nün imkânlarıyla açılmıştır. Yaklaşık 10 dönümlük kapalı bölümü olan Beypazarı Sera-2 toplamda 15 dönüm arazi üzerine kurulmuştur.

Her iki serada ortaklaşa olarak yürütülen üretim faaliyeti kapsamında mevsimlik çiçek, sebze fide, saksılı tıbbi aromatik bitkiler, çelikten üretim faaliyetleri yürütülmektedir. Her iki sera tesisinin yıllık ortalama üretim kapasitesi 40 milyondur. 2023 yılında toplamda 12 milyon mevsimlik çiçek üretimi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca ABB Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde yürütülen kırsal alanı destekleme projeleri için (Kahramanmaraşlı Depremzede Çiftçilere Destek Projesi) 2 milyon sebze fidesi üretim yapılmıştır. Ankara’nın yıllık mevsimlik çiçek sarfı yaklaşık olarak 2023 yılında 18 milyon adettir, bu rakamın 12 milyon adedini Beypazarı Seralarında üretmiş bulunuyoruz.

Beypazarı Sera-2 tesisimize kurduğumuz Bitki Evi şubesi ile vatandaşa perakende satış imkânı da bulunmaktadır. Bitki Evi tüm şubelerimizde, seralarımızda üretilen ürünlerimizin satışı da mevcuttur.