30 Ağustos Zafer Parkı

30 Ağustos Zafer Parkı

166 bin 51 metrekarelik alan üzerine kurulu olan 30 Ağustos Zafer Parkı, 1994 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmiş, devredildiği tarihten itibaren uzun yıllar Ankaralının kullanımına kapalı tutulan park, 30 Ağustos 2019 tarihinde Mansur Yavaş’ın talimatıyla “30 Ağustos Zafer Parkı” ismi verilerek halkın kullanımına açılmıştır.

30 Ağustos Zafer Parkı’nın en önemli özelliği, şehrin en kalabalık olan merkezi alanları arasında ziyaretçilerini doğa ile baş başa bırakıyor olmasıdır. Sakinlerinin kendilerini doğayla bütün hissedebilmeleri için parkın yapımında yapay plastik malzemelerden uzak durulmuş; giriş kapısı, güvenlik kulübesi, çocuk oyun grupları, kent mobilyaları ve dekoratif elemanlar ahşaptan yapılmıştır. Araç trafiğine kapalı olan parkta, yürüyüş ve bisiklet yolu haricinde sert zemin bulunmamaktadır.

30 Ağustos Zafer Parkı, gün içinde soluklanabileceğiniz, şehrin ortasında doğayla baş başa kalabileceğiniz hem güvenli hem de tabiatla tam anlamıyla uyumlu bir parktır. Sadece bitkisel olarak değil birçok kuş türünün göç rotasında yer alan parkımız, aynı zamanda Pakistan papağanlarına da ev sahipliği yapmaktadır.