Etkinliklerimiz
Altınpark Boyama Kursu Feza Gürsey Bilim Merkezi Geleneksel Kanarya Irk ve Renk Yarışması At Tavlası
 

Feza Gürsey Bilim Merkezi

Feza Gürsey Bilim Merkezi

Bilimi ve onun ürünü olan teknolojileri, korkutucu, içinde ne olduğu bilinmeyen bir kara kutu olarak gören topluluklar, çağımıza ayak uyduramazlar. Bilim Merkezleri, oyunla, deneyler yaptırarak, sevimli kılarak bilim ve onun ürünü teknolojileri her yaştan insanlara sunmak amacıyla kurulan ortamlardır.

Sergilenen tüm objelerin gizli de olsa bir mesajı var. İnsanı bir çok soru sormaya yöneltiyorlar : Bu nedir? Nereden gelmiştir? Kim, neden ve nasıl yapmıştır?

Bilimin temel prensiplerini öğrencilerimize tanıtmak, sevdirmek, deney yaparak gözlemlemek, bilimsel gözlemin temellerini kavratmak, eğlenceli bir ortamda öğrencilerimizin derslerinde teori olarak gördüklerini anlama ve uygulamada yardımcı olmak, en önemlisi MERAK uyandirmak ve de yaygın eğitime katkı amacıyla, 23 Nisan 1993 yılında, ANFA Ankara AltınPark İşletmeleri bünyesinde faaliyet gösteren Feza Gürsey Bilim Merkezi (FGBM) kurulmuştur.

FGBM'de bulunan 48 adet deney ve sergi birimi, ülkemizdeki Bilim Merkezi uygulaması olarak ilk olması nedeniyle, gerekli özveriler sağlanarak o günün koşulları ile 2.300.000 USD karşılığı kurulabilmiştir. İsmini 1992 yılında kaybettiğimiz, değerli bir bilim adamımız olan Prof. Dr. Feza Gürsey'den almıştır.

FGBM, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın 25 Ocak 1995, B.08.0.TTK.0.01.04.05-378 sayılı kararı ile ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri için tavsiye edilmiştir. 1 Mart 2000 tarihinden itibaren, Ankara Büyükşehir Belediyesi ile yapılan protokol çerçevesinde, Ankara'daki metropol ilçelerdeki M.E.B.'na bağlı resmi okulların, FGBM'den 4 yıl boyunca ücretsiz yararlanmaları sağlanmıştır.

Kısacası FGBM, bilimsel temelleri kavrama ve uygulama hizmetini ziyaretçilerimize (özellikle öğrencilerimize) vermeyi kendisine bir amaç saymıştır. Sizleri Bilim Merkezimizde konuk etmekten mutluluk duyarız.